Namesto dišav naj moški, ki imajo občutljivo kožo, po britju uporabijo hidrolat. Hidrolati so stranski produkti pri pridobivanju eteričnega olja s parno destilacijo, ki imajo izredno širok spekter uporabe. Uporabljamo jih v kozmetičnih pripravkih, pripravkih za nego kože in takrat, ko bi bila eterična olja za našo kožo premočna.

Aromatične rastline v svojih žlezah ali mešičkih zbirajo dišave, ki jih človek poskuša pretopiti v dragoceno eterično olje. To naredi s parno destilacijo, kjer kapljice pare nase vežejo rastlinske dišave, se na poti skozi destilator utekočinijo in zberejo v zbirni posodi. Aromatične snovi v rastlinah so sestavljene iz v vodi topnega in netopnega dela. V vodi netopni del plava na vodi in se uporabi kot eterično olje. V vodi topnega dela pa ni mogoče iz vode izločiti in predstavlja hidrolat ali rožno vodo.

Hidrolati so pomembne zdravilne snovi, ki imajo izredno širok spekter uporabe. Uporabljamo jih v kozmetičnih pripravkih, pripravkih za nego kože in takrat, ko bi bila eterična olja premočna. Spoznajmo nekatere hidrolate zdravilnih rastlin in njihovo uporabo.

POPROVA META

Poprova meta je 50 do 90 cm visoka trajnica. Med številnimi tipi te rastline v Evropi prevladuje temnozelena sorta, manj pa je svetlozelenih sort. Poprove mete ne najdemo v naravi – razmnoževanje križancev s semeni ni mogoče, pridobivamo jo lahko le z gojenjem npr. s potaknjenci. Hidrolat se pridobiva s parno destilacijo cvetov in listov. Vsebuje 23–64 % ketonov in 31–48 % alkoholov. Učinkuje antiseptično, pomirja draženje, ohlaja in znižuje povišano telesno temperaturo.

Koža

Hidrolat poprove mete se lahko uporablja kot učinkovit čistilni tonik za obraz, v poletnih mesecih ohlajen za osvežitev obraza in telesa, ali kot sprej za noge pri utrujenih nogah. Je tudi čudovita vodica za po britju, saj blaži razdraženo in rahlo poškodovano kožo.

Zdravje

Lahko se ga uporablja kot ustno vodico, saj osvežuje in deluje rahlo antiseptično. Pomirja tudi težave z želodcem in blaži posledice alkoholnega opoja. Prav tako znižuje povišano telesno temperaturo.

Psihično počutje

Na čustva in um deluje osvežilno, stimulirajoče in poživljajoče. Izredno dobro se obnese tudi kot razpršilo za v avto. Pri vozniku dviga nivo pozornosti na vožnjo, preprečuje širjenje okužb med potniki in odpravlja potovalno slabost.

Prehrana

Uporabljamo ga lahko v slaščicah, saj zaradi sladkosti z njim nadomestimo sladkor. Dodamo ga lahko tudi vodi, ki jo nato zamrznemo v ledene kocke. Gostje bodo navdušeni! Pripravimo pa si lahko tudi osvežujoč napitek. Na vsak liter vode primešamo še 75 ml hidrolata poprove mete.

 

SIVKA

V viktorijanskem času je sivka pomenila "vdanost", vendar njen simbolizem in njena priljubljenost segata še v antične čase. Od nekdaj so jo uporabljali za odišavljanje izdelkov za higieno. Tudi njeno ime izhaja iz latinske besede lavare, ki pomeni kopati. Vonj hidrolata sivke je rahlo drugačen od eteričnega olja. Verjetno je to zaradi tega, ker ne vsebuje linalilacetata. Sestavljen je iz 56 69 % alkoholov in 18 19 % ketonov. Zaradi svoje sestave deluje analgetsko, antikoagulantno, antiinfekcijsko, antiinflamatorno, antivirusno, baktericidno, pomirjujoče, lipolitično, mukolitično, sedativno in stimulativno.

Koža in lasje

Ker deluje antiseptično, je hidrolat dobrodošel pri vseh kožnih težavah, vključno z aknavostjo, ekcemi, piki insektov in opeklinami. Hidrolat sivke je nežen in uravnava vse vrste kože, hladi v poletni vročini, blaži sončne opekline in ureznine od britja. Nežno in varno čisti in tonizira mastno, suho in zrelo kožo. Uporablja se za čiščenje in mehčanje kože obraza in las. Jača tudi lase.

Psihično počutje

Na psihičnem področju hidrolat sivke sprošča in revitalizira. Odpravlja glavobole, stres in duševno izčrpanost. Pomirja tudi otroke. Po kopanju jih lahko namažemo s tem hidrolatom ali ga dodamo neposredno v kopel. Žlica ali dve bosta zadostovali.

Zdravje

Hidrolat sivke velja kot dober antibiotik za prebavila. Uporabimo ga lahko za grgranje pri težavah z glasilkami. Uporaben je tudi kot sestavina v losjonih in kremah za odpravo revmatizma in za čiščenje ran.

Prehrana

Hidrolat sivke je čudovit dodatek k mineralni vodi in limonadi. Dvema kozarcema limonade dodajte eno do dve žlici hidrolata. Za piko na i limonadi dodajte še ledene kocke, v katerih ste zamrznili cvetove sivke.

 

ŽAJBELJ

Žajbelj je do 60 cm visok polgrm s pokončnimi, razvejanimi stebli. Listi so celi, pecljati in imajo na spodnji strani izrazito izstopajočo mrežo žil. Listi so modrovijolični. Raste na suhih, kamnitih tleh. Izvira iz Sredozemlja, vendar ga sedaj gojijo v številnih evropskih državah in Ameriki. Hidrolat se pridobiva s parno destilacijo posušenih listov in vsebuje 50–55 % evkaliptola, 37–50 % ketonov in 5–6 % alkoholov. Deluje antifungusno, antiseptično, astringentno, karminativno, cirkulatorno, diuretsko in kot hipotensor.

Koža

Hidrolat žajblja deluje astringentno in antiseptično. Še posebno godi mastni in aknasti koži. Zaradi močnih antiseptičnih lastnosti se lahko uporablja tudi kot vodica za grgranje.

Zdravje

Uravnava raven hormonov in posledično uravnava menstrualne cikle ter blaži PMS sindrom in težave, ki jih prinaša menopavza. Zaradi delovanja na hormone se odsvetuje njegova uporaba v prvih treh mesecih nosečnosti. Z uživanjem tega hidrolata odpravimo kolike in ublažimo nabiranje plinov v črevesju. Znižuje krvni tlak, pospešuje cirkulacijo, čisti kri in tonizira.

Prehrana

Hidrolat žajblja ima značilen okus, tako da lahko iz njega naredimo čudovito pijačo. V kuhinji se lahko uporablja zraven mastnih rib ali mesa.