"Sonce nas ožge, če se mu preveč na hitro in predolgo izpostavljamo, ker bi radi čim prej porjaveli. Če namažemo kožo z dobrim oljem za nego kože, nas varuje pred sončnimi opeklinami in nam pomaga kožo tudi pozdraviti. Pred sončnimi opeklinami se morajo še posebej varovati ljudje z belo kožo," pravi zeliščarka, Metka Cesar.

»Porjaveli in zagoreli bomo, če se sončimo zmerno ... ne predolgo in ob primernem času. Ni dobro preveč zaupati zaščitnim izdelkom in izdelkom, ki naj bi pomagali porjaveti, in ki se pogosto oglašujejo. Jejmo raje več korenja in koža bo vsrkala oranžno barvilo, ki je v korenju. Hitreje bomo porjaveli, pa še tako drago ne bo. Za prvo varstvo pred sončnimi žarki se namažimo z dobrim hladno stiskanim oljčnim oljem. To so od nekdaj že počeli Grki, in to je veliko bolj učinkovito kot večina krem, ki jih prodajajo v ta namen,« pravi Metka Cesar.

Rmanovo olje za sončenje

Naredimo si odlično, naravno mazilo za sončenje – prav takšno, kot so ga nekoč naredile naše babice. Na čistih travnikih se že bohoti rman, zdravilna rastlina z mnogimi blagodejnimi in zdravilnimi lastnostmi.

Potrebujemo:

  • 2 pesti rmanovih listkov, ki še niso čisto odprti (rastejo bolj pri vrhu stebla)
  • 2,5 decilitra hladno stiskanega oljčnega olja.

Vse skupaj damo v steklenico s širokim vratom in pustimo stati tri tedne. Med tem časom steklenico večkrat potresimo in po treh tednih precedimo. Rmanovo olje je zgolj blago sredstvo za sončenje, je pa naravno in negovalno. Za lepšo, še bolj zagorelo polt (barva medenjaka), si namažimo telo z naslednjim oljem za sončenje:

 

Olje za zagorelo polt

  • ¼ litra hladno stiskanega oljčnega olja
  • 10 kapljic jodove tinkture
  • sok ene limone

Če kljub vsem varnostnim ukrepom (ali verjetneje, ker niste ničesar ukrenili) dobimo opekline,  naredimo naslednje: na opekline dajmo kis ali jajčni rumenjak ali svež jogurt. Pomagajo tudi obkladki iz zmečkanih solatnih, zeljnatih listov ali iz cvetov ognjiča. »Da bo naša koža na obrazu lepa, bleščeča, je pomembno, da skrbimo za svoje zdravje, da izražamo veselje, da smo pozitivni in srečni ljudje. Biti lep pomeni, počutiti se dobro. To je vprašanje harmonije in ravnotežja. To stanje nam pomagajo ohraniti tudi rastline, ki so dragocena pomoč. Narava ima vselej prav,« zaključuje Metka Cesar (mojcvet.si)