Zima je čas čarovnije, pravljice in čas obdarovanja, stiskanja in smeha. Je pa zima včasih tudi čas, ko nam zmanjka energije, ko preprosto ne moremo več. Posledično velikokrat zbolimo za prehladom, gripo ali kakšno drugo boleznijo. Spomnimo se nasvetov naših babic, kako naj premagamo prehlad in gripo na naraven način. Poleg tega pa lahko zelišča, glino in ostale rožice podarimo svojim najbližjim ... ni lepšega darila kot zdravje!

Steklenička gline za zdravje

Glino, ki je primerna za uživanje, stresemo v lep kozarček, zraven priložimo leseno žličko in katerega (ali pa vse) od spodnjih nasvetov. Glina čisti, uporabimo jo lahko na več načinov:

  • Preventivno čiščenje in razstrupljanje telesa z glinenim napitkom: žličko gline stresemo v kozarec in prelijemo z dvema decilitroma vode. Premešamo in pustimo čez noč, da se glina usede na dno. Zjutraj spijemo glineno vodo, glino na dnu pustimo. To ponavljamo 2 x 21 dni z vmesnim sedemdnevnim premorom.
  • Grgranje glinene vode pri vnetem grlu: v kozarec stresemo žličko gline in prelijemo z decilitrom vode. Premešamo in grgramo 1 minuto. To ponovimo večkrat na dan.
  • Izpiranje zamašenih nosnic z glino: pripravimo enako tekočino kot pri vnetem grlu, le da si nosnice izpiramo dva do trikrat na dan in vsako najmanj petkrat. Zapremo eno nosnico in skozi drugo potegnemo glineno vodo. Pri zelo izsušenih nosnicah lahko v pripravek kanemo tudi kapljico oljčnega olja.
  • Obloga za zamašene sinuse: glino v prahu zmešamo z vodo in si pripravimo pasto, podobno testu za kruh. Na bombažno krpico jo namažemo centimeter na debelo in jo na čelo položimo vsaj za eno uro.

Košarica zeliščnih čajev

Zelišča lahko zapakiramo (skupaj ali vsako posebej) v majhne papirnate vrečke ali v majhne stekleničke. Vse skupaj postavimo v majhno košarico ali v lesen zabojnik. Zraven lahko priložimo leseno žličko in spodnja navodila. Zelišča lahko uporabimo za čaje, inhalacije, grgranje ali obloge.

  • Grgranje ŽAJBLA pri vnetem grlu: žajbelj je antiseptik; grgramo ga, da odpravimo vnetja grla in žrela. Dve čajni žlički žajblja prelijemo z decilitrom vroče vode in pustimo stati 10 minut. Precedimo in počakamo, da se ohladi. Mlačnega grgramo minuto, in sicer vsako uro.
  • Vdihavanje KAMILIC pri vnetju obnosnih votlin: kamilice zavirajo vnetje in odplaknejo sluz. Dve veliki žlici kamilic prelijemo s pol litra vrele vode. Glavo pokrijemo z brisačo in vdihavamo paro izmenično skozi usta in nos.
  • Čaj navadnega SLEZA pri hudem kašlju: slez krepi sluznico; čajno žličko korenin prelijemo z dvema decilitroma hladne vode in pustimo pokrito dve uri. Popijemo 4 skodelice na dan.
  • BEZGOV čaj za potenje: jedilno žlico bezgovega čaja prelijemo z dvema decilitroma vroče vode in pustimo nekaj minut. Na dan popijemo največ 4 skodelice.
  • Čaj METE za pomiritev razdraženega želodca: dve do tri čajne žličke zdravilnega čaja prelijemo s skodelico vrele vode (150 ml), dobro premešamo, pokrito pustimo stati 5–10 minut in nato precedimo. Skodelico sveže pripravljenega čaja pijemo trikrat dnevno.
  • Kopeli ROŽMARINA za boljšo prekrvitev: prelijemo 10 velikih žlic z 1 litrom vode, dobro premešamo, kratko prevremo, pokrito pustimo stati 15–30 minut in nato precedimo. Sveže pripravljeni prevretek dodamo kopeli, v kateri 10–20 minut namakamo prizadete dele telesa ali celo telo.
  • Čaj BEZGOVIH cvetov pri začetnem prehladu: dve čajni žlički prelijemo s skodelico vrele vode, dobro premešamo, pokrito pustimo stati 5–10 minut in nato precedimo. Eno do dve skodelici sveže pripravljenega čaja, ki naj bo čim bolj topel, pijemo trikrat na dan.

Vrečka sadja in zelenjave

Kdo ne bi bil vesel pletene vrečke, v katero damo nekaj sadja. Po možnosti napišemo tudi, za kaj je zdravo.

  • Jabolka so polna pektina, celuloze, fosforja, železa, mangana, provitamina A, vitamina B, folne kisline, vitamina C, kalija, fosforja, žvepla in železa. Če jabolko pojemo zjutraj, zmanjšamo zakisanost organizma, znižamo holesterol in krvni tlak.
  • Hruške imajo veliko folne kisline, kalija, vitamina C, ogljikovih hidratov in balastnih snovi ter pomagajo pri težavah z ledvicami, ledvičnimi kamni in mehurjem.
  • Fige imajo veliko beljakovin, ogljikovih hidratov, glukoze in fruktoze, vitamina C, B, železa in kalija. Pomagajo razstrupljati organizem in urejujejo prebavo.
  • Grozdje ima provitamin A, vitamin B, C, P, glukozo, fruktozo, kisline, kalij, mangan, kalcij, natrij, železo, klor, silicij in jod. Priporočajo ga za čiščenje jeter in ledvic ter za odpravljanje revme.
  • Breskve so polne provitamina A, vitamina B3, C, magnezija, selena in cinka. Pomagajo pri presnovi in znižujejo krvni tlak.
  • Slive imajo veliko vitamina B, C, provitamina A, bakra, cinka, železa, kalcija, kalija in magnezija. Pomagajo pri koncentraciji in zdravljenju depresije.