Citrusi so polni vitaminov, kalija, kalcija, fosforja, magnezija. Kljub temu da niso dovolj za uravnotežen obrok, ponujajo velik seznam prednosti, ki dopolnijo prehrano. Nekatere citruse je enostavneje gojiti kot druge, na srečo pa je dva med njimi možno gojiti kar na dvorišču, balkonu ali v stanovanju.
Lahko vsebujejo veliko sladkorja … zato je pomembno, koliko jih pojemo, da uravnotežimo prehrano. Če jih boste gojili doma, boste videli razliko v svežini in kakovosti ter telesu prihranili strupe.
Limone
Limone so superhrana, ki dobro uspevajo celo na domačem balkonu. Primerne so za toliko različnih stvari, da jih enostavno moramo imeti doma. Uporabna je celo lupina.
Da zagotovimo kar najboljše rezultate, kupimo še mlado drevo (2–3 leta). Posadimo ga v glinen lonec, z veliko luknjami na dnu in poskrbimo, da bo večji od korenine drevesa. Ko drevo raste in zori, potrebujemo lonec s premerom do 50 cm, ki bo globok vsaj 30–38 cm. Da bi poskrbeli za pretok zraka, dajmo v lonec kamne, nato ga napolnimo z zemljo. Na voljo je posebna zemlja za rast citrusov, kar bo izboljšalo rezultate. To je vse, kar potrebujemo. Limona potrebuje okoli 8–10 ur sončne svetlobe dnevno in redno zalivanje. Pazimo, da ne zalivamo preveč. Limone zorijo približno 6–9 mesecev. Namesto mladega drevesa lahko posadimo tudi seme in počakamo, da zraste limona.
Če želimo pridelati lastno limonino drevo, moramo zagotoviti:
• organsko limono, saj neorganske limone pogosto vsebujejo semena, ki ne kalijo
• plodno zemljo, ki po možnosti vsebuje šoto, vermikulit, perlit in naravna gnojila
• posodo, ki je široka in globoka 15 centimetrov
• lonec za sajenje, ki je približno 60 cm širok in 30 centimetrov globok
• sončno, notranjo lokacijo za rast in morda svetilko (ki bo rast pospešila)
Mandarine
Mandarine imajo ogromno antioksidantov, kalcija, magnezija, vlaknin in še več drugih pomembnih snovi. Ni jih težko vzgojiti. Podobno kot pri limonah kupimo mlado drevo. Mlado drevo ima več možnosti za uspešno rast, kot če posadimo semena. Lonec pripravimo na enak način kot za limone (prostoren, z drenažo iz kamenja in luknjami na dnu) in ga postavimo na sonce. Ker mandarine ne zrastejo več kot 15 centimetrov, jih lahko gojimo tudi v zaprtih prostorih. Zalivajmo jih redno, a na klasičen način (vodo nalijemo v podstavek) in jih presadimo v večji lonec, ko je to potrebno. Mandarine poberimo takoj, ko dobijo barvo, ker imajo sveže in mlade drugačen okus kot zrele.