Da določena glasba deluje na naša čustva, nas pomirja in sproža pozitivne občutke, je že dolgo znano. A pri tem le redkokdo pomisli, da bi lahko glasbo uporabljali v terapevtske namene. Gre za dejstvo, da nekateri zvoki ali skladbe pridejo do zaklenjenih kotičkov naše duše.
Kot bi bili v stanju hipnoze, se poglobili vase, odklenili ta vrata in rešili težave in tegobe, ki nas nezavedno tarejo ves čas. Da je tovrstna terapija dokazana in priznana, dokazuje tudi študij glasbene terapije, ki se deli na reciptivni in aktivni del.
Na katerih področjih se izkaže?
Glasbeno terapijo tako imenovani glasbeni terapevti uporabljajo v različnih primerih in na osebah z različnimi težavami. Terapija z zvokom se za zelo dobrodejno izkaže tako pri otrocih in mladostnikih kot tudi pri starejših ljudeh s težavami od motnje pozornosti do strahov.
Ker glasba in izbrana glasbila pomirjajo stanje duha, je jasno, da se takšna terapija dobro obnese pri različnih psiholoških motnjah in depresiji. Kljub temu pa deluje tudi na nekoliko bolj fizični ravni, saj se z njo odpravlja celo težave z neplodnostjo in nekatere avtoimunske bolezni.
Kako deluje glasbena terapija?
Verjetno ste se tudi sami že kdaj vprašali, zakaj vas glas nekoga pomirja, spet drugega pa vznemirja. Zvok je vibracija in tako kot vibrira zvok, tako vibrira vse na tem svetu. Narava, človek, celice v njem, vse ima svojo vibracijo. Prav uskladitev teh vibracij pa sproži harmonijo, ki ima za rezultat nadvse pozitiven učinek.
Ko je v človeku porušeno ravnovesje teh vibracij, se to izkaže skozi številne težave, ki jih opisujejo različni ljudje. Zaprtost vase, fobije, depresija, slabo počutje, nenehno ponavljajoče se bolezni, dovzetnost za več vrst alergij in podobno. Vse to povzročajo podrta razmerja vibracij različnih delov telesa, ki potrebujejo uglasitev.
Kaj so terapevtska glasbila?
Verjetno ste že kdaj naleteli na kakšno terapevtsko glasbilo, ki ste ga videli na spletu ali pa morda na televiziji. Največkrat gre v tem primeru za terapevtske gonge, ki obstajajo v več dimenzijah in proizvajajo različne zvoke. A niso samo gongi tisti, ki se uporabljajo pri zvočnih terapijah. Poznamo tudi zelo zanimive pojoče tibetanske posode, iz katerih izvabimo lepe zvoke s posebej za ta namen narejeno udarjalko.
Potem so tu še terapevtske glasbene vilice, kristalofoni in različne ropotuljice. Zanimivo pa je, da so našteta terapevtska glasbila seveda tudi uglašena na določene tone in vibracije. Tako v glasbeni trgovini Symphony poleg vseh vrst glasbil najdemo tudi prej omenjena terapevtska. Na voljo so gongi, več vrst kristalofonov, ki so različno uglašeni in druga glasbila.
Kaj je kristalofon in zakaj deluje?
Kristalofon je izjemno priljubljeno terapevtsko glasbilo, ki je lahko različno uglašeno. Na ton C, E ali kak drug ton. Navadno od sebe oddaja vibracijo 440 Hz, ni pa nujno, saj poznamo tudi kristalofone z drugače naravnanimi vibracijami.
Da deluje, so zaslužne prav tiste vibracije, ki se merijo v Hz. Kot prej omenjeno, tudi naše telo vibrira. Vsaka celica posebej, organi, možgani, vse ima neko polje vibracij in zgolj takrat, ko so vsa ta naša »glasbila« uglašena na prave frekvence, lahko rečemo, da živimo v harmoniji in da sta naše telo in duh zdrava.
Moč gongov
Verjetno ne bomo zgrešili, če rečemo, da so gongi morda najmočnejša terapevtska glasbila, kar jih je. Nanje že dolga stoletja igrajo tibetanski menihi, ki so znani po svoji dolgoživosti in izjemni koncentraciji, ki jim omogoča, da počnejo celo reči, ki se običajnemu smrtniku zdijo nadnaravne.
Terapevtske gonge lahko tudi kupite, so pa pri nas navadno na voljo kitajski gongi s premerom od 25 do 30 cm. Na gong se igra s posebno udarjalko, pri čemer je gong nameščen na za to namenjeno stojalo. Zvočni terapevti tovrstno glasbeno oziroma zvočno terapijo imenujejo tudi zvočna kopel. In tako kot prava kopel v kadi povzroča prijetne občutke, ni popolnoma nič drugače z gongi.
Terapija z zvokom ponekod že uradna
Žal to področje povsod ni ustrezno urejeno, zato se pojavlja tudi malo morje ljudi, ki se izkazujejo za zvočne terapevte. Po drugi strani pa je potrebno dodati, da se po nekaterih državah sveta zvočno terapijo uporablja celo v bolnišnicah. Rezultati so tako navdihujoči, da se nabor zdravljenja z zvokom ves čas povečuje.
Znani so tudi primeri, kjer se terapije z gongi poslužujejo v večjih podjetjih, in sicer na ta način uspešno mirijo napete strasti, skrbijo za boljše medosebne odnose ter večjo produktivnost. Hkrati se povečuje sposobnost koncentracije in kreativnost, vse skupaj pa vodi v jasno opazne rezultate in večjo uspešnost ter zadovoljstvo.