Dojenje ima vrsto pozitivnih učinkov za oba sodelujoča v njem. Za mamo in dojenčka. Nekateri izmed najpogosteje omenjenih vključujejo razlage, kako se materino mleko vedno spreminja v skladu z dojenčkovimi potrebami, kako le-temu zagotavlja boljši imunski sistem in kako ga brani pred številnimi kroničnimi boleznimi. Seznam pozitivnih učinkov bi lahko še nadaljevali. En izmed ne dovolj poudarjenih pozitivnih učinkov pa je vsekakor vez, ki se vzpostavi med mamo in dojenčkom, ki je ni moč pretrgati.
Vez, ki nastane med dojenjem, je nemogoče pretrgati
Odnos med mamo in dojenčkom, ne glede na način hranjenja ali vrsto mleka, je zares poseben. Zanimivo je razumeti in ceniti svojevrstnost značilnosti dojenja, ki gredo onkraj zadovoljevanja dojenčkovih potreb po hranilih in zaščiti. Odnos, ki se vzpostavi z dojenjem, je močan vir udobja tako za mamo kot za njenega dojenčka. Dokaze za to lahko vidimo pri posvojenih otrocih. Posvojiteljica mora v tem primeru na umeten način spodbuditi ustvarjanje mleka. To bi sicer lahko nadomestila z umetnim, vendar se v tem primeru ne bi razvila tako močna vez med njima. Pri tem moramo vedeti, da posvojen dojenček in posvojiteljica nikoli nista bila telesno zbližana, saj ga slednja ni nosila v trebuhu. Dojenje lahko pomaga tudi pri zdravljenju dojenčka, ki je doživel šok ali travmo. Ta bo skozi dojenje ponovno začutil toplino in pripadnost.
Pomen dojenja nekoliko bolje razumejo mame, ki so rodile že vsaj enkrat, medtem ko nove mame še odkrivajo materinstvo in so velikokrat zavedene z lažnimi informacijami. Nemalokrat jim je rečeno, da se naj ne zanašajo na dojenje kot način za zbliževanje z otrokom. Tudi posvarjene so, da naj ne pustijo otroka zaspati med dojenjem. Te nasvete se nato velikokrat argumentira z napačnimi dejstvi. Na primer, dojenček bo ustvaril pozitivno povezavo med dojenjem in udobjem, kar bo problem, saj se bi raje moral naučiti, kako potolažiti samega sebe. Tudi trditev, da se dojenček brez dojenja nikoli ne bo počutil dovolj varno, da bi lahko zaspal brez njega, je napačna.
Omenjeni nasveti niso ravno v pomoč ali spodbudo novim mamam. Še posebno ne tistim, ki dojenje instinktno uporabljajo za tešenje dojenčkovih čustvenih potreb. Dojenje je normalno in zdravo ter igra številne pomembne vloge v dojenčkovem razvoju, zaradi česar je pomembno, da starši niso zavedeni s strani napačnih informacij in dojenje še naprej uporabljajo kot podporo na njihovi starševski poti.
Dojenje je orodje, ki povezuje in dojenčku nudi udobje
Dojenje na dojenčka vpliva pomirjajoče in je odlično protibolečinsko sredstvo. Dojenčkova absorpcija maščob iz materinega mleka sprošča hormon (cholecystokinin), ki deluje kot protibolečinsko in pomirjevalno sredstvo. Dojenje lahko tudi preusmerja pozornost od zunanjih vplivov, kar zagotavlja zdrav način razvoja.
Dojenje pozitivno vpliva tudi na mamo. Nanjo deluje sproščujoče in niža nivo stresa. Med dojenjem se v njenem telesu namreč sprošča oksitocin. To je hormon, ki vpliva na živčni sistem in mu pomaga, da se sprosti. Oksitocin je velikokrat imenovan kar hormon ljubezni. Ta pa še zdaleč ni edini hormon, ki se sprošča med dojenjem. Večina njih pomaga pri sproščanju in lagodju.
Velika prednost dojenja, ki jo čutita mama in dojenček, je vsekakor intimen način povezovanja in prenašanja energije. Dojenčki so zelo radovedni in bodo le redkokdaj mirovali. Raziskovanje sveta pa je vsekakor utrujajoče. Zato lahko na dojenje gledamo tudi kot na polnjenje baterij za nadaljnjo odkrivanje neznanega.
Če strnemo misli večine doječih mam, potem lahko zatrdimo, da dojenje zgradi res močno vez med mamo in dojenčkom, ki jo je zares težko pretrgati. Skozi dojenje se mama in dojenček zares intimno spoznata, kar se odraža v neizmerni ljubezni. Mogoče se tudi zaradi tega med mamo in dojenčkom razvije večja navezanost, kot se zgodi recimo do očeta. Zato bi bil naš nasvet, da, če je le možno, izkoristite ponujeno možnost dojenja. Izkušnja, ki jo boste pridobili, bo ostala v vašem spominu do konca življenja.