Razpoložljivi dokazi kažejo, da lahko preprost dotik matere novorojenčka zdravilno vpliva na novorojenčka. To izkorišča neinvazivna metoda ‘Kenguru’, ki učinkovito vzpostavlja vitalne fiziološke funkcije in krepi vez med materjo in novorojenčkom.
Dotik zagotavlja vrhunsko podporo nedonošenčkom, a je žal le redko vključen v bolnišnično prakso. Pediatri izražajo bojazen, da bi se otroku zaradi prakticiranja metode ‘Kenguru’, znižala telesna temperatura, ko je izven inkubatorja – kar bi že tako šibkemu ogrozilo življenje. Pa vendar raziskave, potrjujejo ravno nasprotno! Študija, ki je proučevala manj kot kilogram in pol težke dojenčke in njihove matere, je odkrila, da se je temperatura novorojenčkov dejansko dvignila, ko so jih vzeli iz inkubatorja in so jih matere gole položile na prsi.
Morda je najbolj neverjetna zgodba, ki potrjuje uspeh te metode, čudežna oživitev nedonošenčka Jamie-ja Ogga. Potem ko so ga ob rojstvu dvajset minut neuspešno oživljali in nazadnje razglasili za mrtvega, si ga je mati za dve uri položila na prsi. Nenadoma je začel hlastati za zrakom in normalno dihati.
Poleg številnih dramatičnih ozdravitev so zdravniki dokazali, da metoda ‘Kenguru’ zelo pozitivno vpliva na različne fiziološke in vedenjske parametre pri novorojenčkih. Indijski zdravniki so primerjali skupino otrok v inkubatorju, ki so ob rojstvu tehtali manj kot kilogram in pol, z otroki, ki so jih matere po metodi ‘Kenguru’, vsak dan za 4 ure gole položile na svoje prsi. Ugotovili so, da so imeli otroci iz druge skupine boljšo težo, da so lahko prej odšli iz bolnišnice in da so se lažje dojili.
Druga študija je odkrila, da so novorojenčki po tej metodi dlje spali, bili so manj razburjeni in so imeli manj apneje in bradikardije. Dojenčki, ki so okrevali po tej metodi, so dnevno pridobivali okoli 20,8 gramov, medtem ko so otroci v inkubatorju pridobili pol manj, le 10,2 grama na dan. Tudi umirali niso, za razliko od 9 odstotkov otrok v inkubatorju, ki so izgubili boj. Nedonošenčki, ki so jih obravnavali po metodi ‘Kenguru’, so ostali v bolnišnici le dva tedna, medtem ko so inkubatorski nedonošenčki v bolnišnici morali ostati tri tedne!
Človeško telo ni le prefinjen biokemijski in genetski sistem; obstajajo močni energijski, čustveni in psihološki vidiki, ki medsebojno delujejo in močno spremenijo naše fiziološke funkcije.
Metoda ‘Kenguru’ (v angleščini Kangaroo care) je metoda, pri kateri mati dojenčka drži tako, da se s kožo dotikata drug drugega. Otrok, zavit le v plenico, v pokončnem položaju leži na materinih prsih, lahko tudi pod njeno srajco ali majico. Ker je položaj podoben tistemu pri kengurujih, se metoda imenuje po njih. Metoda je odziv na visoko stopnjo umrljivosti pri zgodaj rojenih dojenčkih v Kolumbiji v poznih sedemdesetih.
Metoda koristi novorojenčkom, saj:
- stabilizira srčni utrip
- izboljšuje dihanje
- dviguje raven kisika v krvi
- dobro vpliva na dojenje
- pozitivno vpliva na možgane
- pospešuje pridobivanje teže
- se manj jočejo
- dlje in bolje spijo
- so prej odpuščeni iz bolnišnice.
Staršem metoda koristi, ker:
- poglablja vez med materjo in otrokom
- ugodno vpliva na dojenje (matere imajo več mleka)
- dviguje samozavest
- izboljšuje občutek za nadzor