Popiti kozarec vina pred spanjem ne deluje kot nekaj zelo napačnega. Toda občutek užitka in sprostitve, ki izgleda kot idealen način za ton v spanec, ima tudi temno stran. Pitje alkohola pred spanjem bo namreč bolj verjetno zmanjšalo kvaliteto spanja, kot jo povečalo.
Stranski učinki
Kozarec alkoholne pijače sicer res pomaga, da lažje zaspimo, saj vpliva na centralni živčni sistem, upočasni možgansko delovanje in v nas vzbudi občutek zaspanosti. Nato pa, še predno se zavemo, že zatisnemo oči in zaspimo.
Toda to ne pomeni, da bomo tudi spali dobro. Spanec je razdeljen v 4 faze. Prve 3 so imenovane NREM faze, medtem ko je zadnja imenovana REM. V NREM fazah se telesne funkcije od bitja srca do možganske aktivnosti umirijo, mišice se sprostijo in tudi telesna temperatura pade. Premikanja očes v teh fazah ni. V REM fazi, ki traja približno 90 minut, se utrip srca poveča, dihanje je hitrejše in oči se začnejo premikati. V tej fazi pričnemo sanjati.
Te faze se pojavljajo v ciklih, ki se skozi noč ponavljajo. Pitje alkohola pa lahko te procese moti in vpliva na to, kako dolgo bomo v posamezni fazi ostali. Na primer, sedativni učinek alkohola nas lahko v prvi polovici zadrži v globokem spancu, toda v drugi polovici spimo le plitko, zaradi česar se bomo večkrat zbudili.
Pitje alkohola pred spanjem bo najverjetneje zmanjšalo kvaliteto spanca, kar vključuje manj prespanega časa in več plitkega spanca.
Učinki alkohola na REM spanec
Veliko ljudi, ki pred spanjem popije ogromne količine alkohola, zakasni prehod v REM fazo za vsaj en spalni cikel. Če uživate veliko alkohola, lahko to početje zmanjša količino časa, ki ga boste preživeli v REM fazi v prav vsakem ciklu skozi celo noč. Čeprav vse skupaj deluje nedolžno, obstaja nekaj dokazov, da pomanjkanje REM spanca slabo vpliva na spomin in druge kognitivne sposobnosti. Po drugi strani pa lahko tisti, ki vsakodnevno pretiravajo z alkoholom, preživijo preveč časa v REM fazi, saj vzpostavijo toleranco na alkoholne sedativne učinke.
Drugi stranski učinki alkohola na spanec
Ker alkohol zmanjšuje REM spanec in povečuje motnje spanca, lahko vodi do nespečnosti. To velja predvsem za tiste, ki zaužijejo dovolj alkohola v kratkem obdobju in raven alkohola v krvi dvignejo na 0,08 % ali višje. Raziskave so prav tako odkrile, da lahko zaradi alkohola sproščene mišice grla sprožijo spalno apnejo. Pretirano pitje alkohola pa lahko pojav spalne apneje poveča za kar 25 %.
Kako bolje spati?
S kozarcem alkoholne pijače pred spanjem zagotovo ne. Če želite miren in kvaliteten spanec, potem se temu bolje odreči. Strokovnjaki celo svetujejo, da se naj alkoholnim pijačam izogibamo vsaj 2 do 3 ure pred spanjem.
Namesto alkohola pa lahko preizkusite nekoliko bolj znanstvene metode za lažji in boljši spanec. Te vključujejo:
- V posteljo vsak dan odidite in se zbudite ob isti uri.
- Spalni prostor naj bo temen in hladen.
- Pred spanjem se izogibajte alkoholu in kofeinu.
- Pred spanjem lahko malo telovadite.
- Pred spanjem ne glejte televizije ali uporabljajte drugih pametnih naprav.
- Izogibajte se predolgim popoldanskim počitkom, saj vas bodo odvrnili od spanca ponoči.