Dejstvo, da je prehranjevanje z ribami dobro za naše srce, je znano že zelo dolgo. Nedavno tega pa so odkrili, da bi ribe lahko pomagale tudi pri lajšanju težav, ki nastopijo z migrenami. Ljudje, ki redno trpijo za migrenami, lahko število teh zmanjšajo in hkrati umirijo intenzivnost glavobolov tako, da preprosto večkrat pojedo kakšno mastno ribo. Izvedena je bila tudi raziskava, ki je primerjala ljudi, katerih prehrana je bila bogata z mastnimi ribami, in tiste, katerih prehrana je bazirala na rastlinskih oljih in maščobah. Obe skupini sta mesečno doživljali po 16 migren in glavobolov. Težave so dnevno povprečno trajale 5 ur. Raziskava je odkrila, da so tisti, ki so jedli več mastnih rib in manj rastlinskih olj, doživeli tudi do 40 % ublažitev naslednjih težav:
- skupno mesečno trajanje glavobolov se je zmanjšalo,
- posamezni glavoboli so bili blažji,
- število mesečnih glavobolov se je zmanjšalo.
Rezultati raziskave tako dajejo vedeti, da je lahko uživanje mastnih rib del rešitve pri nevzdržnih migrenah. Poudarek je na »del rešitve«, saj zdravljenje migren zahteva veliko več, kot samo dodajanje rib na jedilnik. Toda to lahko predstavlja začetek spremembe vašega življenjskega stila.
Kako zdraviti migreno?
Migrene so pogosto zdravstveno stanje. Čeprav njihova intenziteta ni vedno enaka, so pogosto zelo težke in lahko vključujejo tudi druge simptome, kot je slabost in občutljivost na svetlobo ter zvok. Glavoboli, ki spremljajo migrene, so običajno tako izčrpavajoči, da se jih smatra kot globalni glavni vir človeške nezmožnosti za delo. V Evropi je približno 15 % ljudi starejših od 18 let, ki vsak mesec doživijo migreno ali težak glavobol. Oseba, ki v enem mesecu doživi 6 glavobolov ali več, je dober kandidat za obisk zdravnika, ki bo najverjetneje predpisal zdravljenje, katerega namen bo zmanjšanje števila in intenzitete migren.
Toda potreba po zdravljenje je odvisna od vsakega pacienta posebej in od intenzitete napadov. Na primer, zdravljenje je morda potrebno za tiste, ki zaradi treh glavobolov na mesec ne morejo v službo ali celo končajo v bolnišnici. Zdravljenje migrene je pravzaprav neke vrste mešanica znanosti in umetnosti, saj en način oziroma pristop nikakor ne ustreza vsem.
Naravne rešitve za lajšanje migren
Zraven prehrane bogate z mastnimi ribami obstajajo še številne druge naravne rešitve, ki bodo zmanjšale intenziteto migren.
Redna rekreacija - zdrave življenjske navade lahko izboljšajo in celo preprečijo glavobole, ki se pojavijo zaradi migren. Študije so dokazale, da je lahko redno spodbujanje kardiovaskularnega sistem štirikrat na teden enako učinkovito kot vsakodnevno jemanje zdravil za preprečitev migren. Rekreacija naj traja med 30 in 40 minut.
Dosledno prehranjevanje - ljudje, ki se soočajo z migrenami, bi morali jesti vsake 3 do 4 ure. Padec sladkorja v krvi je namreč lahko sprožilec migrene. Študije so dokazale, da je v takih primerih najpomembnejši zajtrk, še posebno tak, ki je bogat z beljakovinami.
Primerna hidracija - dnevno je potrebno popiti vsaj 2 litra tekočine, k čemur ne smemo prištevati tekočine iz hrane. Na vsake pol ure rekreacije pa še dodatnega 0,5 litra.
Zmanjšanje stresa - tehnike sproščanja, kot so denimo joga, meditacija itd., so se izkazale za učinkovit način zmanjševanja stresa in posledično števila migren, ki jih doživljamo. Stres je vsekakor najbolj pogost sprožilec migren in glavobolov.