Preden grem spat
Nočni počitek oziroma regeneracijo izredno zmoti hrana, ki jo zaužijemo pozno. Če si kaj privoščimo še po času večerje, bomo imeli težave; energija, ki si jo vzamemo tako pozno, nima porabnika. Zato si bo našla pot v maščobno tkivo ali pa kar v jetra. In če smo sladkorni bolnik, bomo postali še bolj neodzivni na inzulin.
Nekateri sladkorni bolniki trpijo tudi zaradi obstruktivne spalne apneje, med spanjem jim zastaja dih. Da bi izboljšali svojo odzivnost na leptin (hormon, ki uravnava lakoto in občutek sitosti), kar pomeni tudi izboljšavo inzulinske odzivnosti, moramo najprej narediti konec ujetosti v začarani krog nočnega prenajedanja in skladiščenja energije. »Edino upanje je, da spremenimo urnik hranjenja,« trdi dr. Robert H. Lustig, svetovno znan endokrinolog, ki preučuje učinke sladkorja na osrednje živčevje, presnovo in bolezen. O tem obširno piše v knjigi Mastna laž – grenka resnica o sladkorju, ki bi morala biti obvezno čtivo na naši nočni omarici.
Obvezen zajtrk
Da znižamo raven grelina (hormona, ki nam sporoča, da smo lačni), bi morali obvezno jesti zajtrk in kosilo, oboje v razumni meri in brez dodatnih prigrizkov. Večerjati moramo vsaj štiri ure pred odhodom v posteljo.
Najpomembneje za to, da se za kosilo in večerjo ne bomo prenajedali, pa tudi za to, da ne bomo glave vtikali v hladilnik še po večerji, je, da redno uživamo zajtrk. Najbolje beljakovine z zelenjavo. Beljakovine namreč znižujejo raven grelina v telesu bolj od izdatnih ogljikovih hidratov; če jemo beljakovine, bomo tudi več pokurili, celo če le sedimo. Presnavljanje beljakovin porabi dvakrat več kalorij kot presnavljanje ogljikovih hidratov. Beljakovine tudi še zdaleč ne sprožijo tako hudega inzulinskega odziva kot ogljikovi hidrati, zato nam tudi krvna glukoza ne bo padla s tako naglico, da bi morali po zajtrku kmalu še kaj pojesti. Za zajtrk si torej privoščimo šunko z jajci, priporoča dr. Lustig.
Stop hrani po 18. uri
Po tradicionalni kitajski medicini naj bi bil zadnji obrok v dnevu ob 18. uri po zimskem času oziroma ob 19. uri po letnem času. Uživanju hrane zadnjih nekaj ur pred spanjem se izogibamo, ker prebavila tedaj niso več na višku svojih moči. To pripomore k boljšemu spancu in nočni regeneraciji telesa. Če po 18. uri pijemo le še vodo, se maščobe v telesu ne bodo kopičile.
In ker se med eno in tretjo uro zjutraj po tradicionalni kitajski medicini razstrupljajo jetra, je dobro, da tedaj že trdno spimo. Vsaj tedaj, ko nimamo nočnega dela ali neodložljive zabave.