Eno izmed večjih radosti v življenju predstavlja vsekakor deljenje le-tega s psom. Pes nagradi in pozlati našo ljubezen do njega z brezpogojno zvestobo in ljubeznijo, zaradi česar je popolnoma razumljivo, da ga kličemo človekov najboljši prijatelj. Toda tudi psi lahko čutijo anksioznost, ki pri njih predstavlja enako veliko težavo kot pri ljudeh. Vsi smo že kdaj čutili občutek tesnobe zaradi različnih življenjskih situacij, v katerih smo se znašli, in pri psih ni nič drugače. No, njihovi vzroki anksioznosti se nekoliko razlikujejo od človeških, vendar samo tesnobo čutijo enako kot mi. V nadaljevanju lahko spoznate, kako pri vašem psu prepoznati morebitno anksioznost in kako jo umiriti.
Znaki anksioznosti pri psu
Tresavica- podobno kot ljudje se tudi psi tresejo, če jih nekaj prestraši. To se lahko zgodi zaradi ene same situacije, kot je denimo ognjemet, ali zaradi simptomov kronične anksioznosti. Pri slednji se tresavica pojavlja nepredvidljivo in običajno v družbi prestrašenega položaja.
Skrivanje ali odmikanje - to početje je lahko del klasične reakcije »borba, pobeg ali zmrzni«. Ko se pes počuti prestrašeno, lahko pobegne ali se odmakne s prestrašenim položajem telesa (popolnoma spuščena ušesa). To je praktično pobeg pred morebitno nevarnostjo. Takšen odziv lahko sprožijo glasni zvoki, srečanje z neznancem ali kakšni drugi predmeti oziroma situacije, ki v psu sprožijo občutek tesnobe. Lep primer skrivanja ali odmikanja je pasji odziv na ognjemet.
Trdna in okorna drža ali hoja - če vaš pes stoji trdno in okorno, je to pogost znak prestrašenosti ali anksioznosti. Če smo v prejšnji točki omenili pasji pobeg pred potencialno nevarnostjo, potem v tej točki govorimo o reakciji z zamrznitvijo. To je naravni odziv na sovražnika, ki ga žival ne želi zmotiti.
Samopoškodbe - lizanje šap ali nog, pretirano praskanje ali grizenje kožuha ali kože so primeri anksioznega vedenja. Psi si lahko zadenejo veliko hudih poškodb. Tak način obnašanja je navadno posledica kronične anksioznosti in ne momentalne reakcije na določen dražljaj.
Psi lahko občutijo depresijo. Ta se običajno pojavi zaradi dlje trajajoče anksioznosti ali ponavljajočih travmatičnih izkušenj. Na žalost je poškodbe včasih težko videti, zato je redna nega ključna za preprečevanje samopoškodb.
Uničevanje pohištva - to je običajno poledica anksioznosti, ki nastane zaradi ločenosti od ljubljene osebe. Pes v tem primeru uničuje vse, kar mu je na poti. V določenih ekstremnih primerih se pes celo odloči pobegniti, kar se velikokrat konča z zaletavanjem v zaprta vrata ali okna. Tudi nenehno lajanje je lahko pokazatelj anksioznosti.
Kako umiriti anksioznost pri psu?
Če se človek sooča z anksioznostjo, ki slabo vpliva na njegovo funkcioniranje, lahko poišče medicinsko pomoč ali zdravljenje. V ustaljene stalnice se lahko vrne šele po opravljeni terapiji. Tudi zdravljenje anksioznosti pri psih je podobno. Le k psihologu ne bodo mogli. Preostale načine za umiritev anksioznosti pa lahko spoznate v nadaljevanju.
Spremembe v stanovanju - nekaj sprememb v stanovanju lahko ublaži občutek anksioznosti pri psih. Na primer, če ima nekdo v gospodinjstvu eksploziven temperament in običajno povzdiguje glas, lahko glasni zvoki pri psu razvijejo dolgoročno anksioznost ali povečan strah pred glasnimi zvoki. Zato je ugotavljanje, kaj vašemu psu povzroča tesnobo, ključno pri odmikanju teh elementov iz stanovanja.
Zmanjševanje pasje občutljivosti in trening - če se anksioznost pri psu ne pojavlja pogosto, je lahko ozdravljena z zmanjšanjem pasje občutljivosti. Z njegovim izpostavljanjem sprožilcem anksioznosti v nadzorovanem okolju se lahko stori zares veliko. Na primer, če pes čuti tesnobo, ko v stanovanju ostane sam, ga nekajkrat pustite samega za par minut. Na tak način bo postal manj občutljiv in se bo navadil v stanovanju nekaj časa počakati sam. Izpostavljanje sprožilcem anksioznosti je priporočeno ob nadzoru strokovnjaka oziroma pasjega trenerja.
Zdravila - obstajajo številna zdravila, ki lahko zdravijo anksioznost pri psih. Primerna so za akutno anksioznost kot tudi tisto nekoliko bolj splošno. Uporaba zdravil je lahko učinkovita kratkoročno, zaradi česar je za dolgoročne rezultate k zdravljenju potrebno dodati še trening obnašanja.
Obstajajo številna nekoliko bolj naravna zdravila, ki v uporabo prihajajo šele v zadnjih letih. Za umirjanje anksioznosti pri ljudeh kot tudi pri psih je zelo koristno CBD olje. To ima pomirjevalni učinek, ki ne povzroča zasvojenosti. Čeprav uporaba olja ne bo popolnoma umirila anskioznosti, bo poskrbela, da se bo ta nekoliko ublažila.