Te ne-tradicionalne alternative lesu lahko domu zagotovijo toploto brez negativnega vpliva na okolje.
Les je najstarejši način ustvarjanja toplote in doma zagotovo ustvarja prijeten ambient. Ampak ima tudi negativne plati. Na Oddelku za varstvo okolja v Massachusettsu menijo, da lesni dim 'vsebuje strupeni ogljikov monoksid, dušikove okside, saje, drobne delce in vrsto drugih kemikalij in plinov, ki lahko povzročijo ali poslabšajo resne zdravstvene težave, zlasti med otroki, pri nosečnicah in osebah z dihalnimi težavami.'
Številne študije kažejo, da imajo otroci, ki živijo v gospodinjstvih, kjer kurijo les, 'višje stopnje vnetja pljuč, težav z dihanjem, pojavnosti pljučnic in drugih bolezni dihal'. Agencija za varstvo okolja opozarja, da se morajo osebe s kongestivnim srčnim popuščanjem, angino pektoris, kronično obstruktivno pljučno boleznijo, emfizemom ali astmo izogibati lesnemu dimu, če je to mogoče. Lesni dim je prav tako slab za okolje, ker prispeva k smogu, kislemu dežju in drugim težavam.
Okolju prijazna alternativa kurilnemu lesu so lesni peleti, ki so narejeni iz žagovine in drugih stranskih produktov, ki bi sicer bili odpadek. Ti drobni hlodovniki zelo učinkovito gorijo, ker imajo manj vlage in manj onesnažujejo, a zanje potrebujemo posebno peč.
Drug način za zmanjšanje emisij je plinski vložek, ki gori bodisi na tekoč propan ali napeljan zemeljski plin. Ti vložki oksigenirajo ogenj in kanalizirajo dim ven, bodisi skozi dimnik ali skozi ventilator.
Če nobena od teh alternativ ni smiselna za vas, redno preverjajte kamin, ali greje, pušča ali če ima razpoke, ki bi v dom prinesle dodatno onesnaženje. Potrudite se, da vsako leto očistite dimnik, da ga ne blokira kreozot, kar bi lahko privedlo do večjega onesnaženja zraka v zaprtih prostorih. In če postavljate nov kamin, poskrbite, da ga bo pripravil usposobljen strokovnjak, saj bi bila nepravilna nastavitev lahko škodljiva zdravju.