»Gibanje, aktivno, športno življenje ima pomembno vlogo na otrokov razvoj. Znano je, da je prav v zgodnjem otrokovem obdobju mogoče najučinkoviteje vplivati na njegov celostni razvoj, še zlasti pa na njegov motorični oziroma gibalni razvoj,« pravi profesorica športne vzgoje in osebna trenerka, Rosana Krajnc.
Redno športno udejstvovanje pomembno prispeva k oblikovanju otrokovega odnosa do športa nasploh in njegovega kasnejšega športnega udejstvovanja. Medtem ko je ozka usmerjenost za odrasle športnike nujna, je prezgodnja usmeritev v en sam šport (razen, ko gre za gimnastiko ali atletiko) za otroke neprimerna, saj jim onemogoča razvoj motoričnega potenciala, ki ga imajo. Za celosten motorični razvoj je torej priporočljivo zgodnje vključevanje otrok v šport, a na način, da vadijo raznoliko.
Lastovka
Stojimo v širini bokov z rokama iztegnjenima ob telesu. Teža je na celem stopalu stojne noge, ki je rahlo pokrčena v kolenu, trup gre v predklon, hkrati se roki iztegneta v vzročenje, drugo nogo medtem iztegnjeno zanožimo (vsaj do 90 stopinj). Pogled usmerimo naprej v eno točko in čim dlje skušamo ostati v tem položaju. Ponovimo z drugo nogo.
Vesa v zgibi
Poiščemo primerno višino droga – vse več je igrišč v mestnih parkih (morda najdemo tudi primerno drevo), ki ponujajo konstrukcijo za izvajanje vese v zgibi – z obema rokama se primemo v podprijem in se dvignemo tako visoko, da je glava v celoti nad drogom. V položaju vztrajamo, dokler lahko.
Most na rokah z eno nogo dvignjeno od tal
Iz leže na hrbtu postavimo dlani za glavo na tla, nogi postavimo na cela stopala ter nato dvignemo trup od tal. Boke torej dvignemo čim višje od blazine, razmak med stopali in dlanmi pa naj bo čim manjši. Glavo usmerimo nazaj, tako da je pogled usmerjen v tla oz. na podlago. Na koncu dvignemo eno nogo iztegnjeno navpično navzgor, položaj zadržimo.
Na fotografiji: Emma in Tomi
Top fit Center za zdravje in rekreacijo, d.o.o.